Regulamin XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu
ORGANIZATORZY
Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt
Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury
Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Gdański Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Rada Chórów Kaszubskich
ZAŁOŻENIA I CELE FESTIWALU
1. Upowszechnianie wśród społeczeństwa wartościowych artystycznie utworów ukazujących tematykę marynistyczną i kaszubską oraz nawiązujących do chlubnej tradycji polskiej myśli marynistycznej.
2. Ukazywanie śpiewu chóralnego jako jednej z form integracji społeczności, przybliżającej uniwersalne wartości muzyczne i pobudzającej aktywność społeczno-kulturalną chórów.
3. Doskonalenie poziomu wykonawczego amatorskich zespołów chóralnych, wymiana doświadczeń i integracja zespołów.
4. Popularyzowanie języka kaszubskiego – ustawowo przyjętego języka regionalnego w Polsce.
5. Zainteresowanie środowisk kompozytorskich tematyką marynistyczną i kaszubską.
6. Rozwijanie współpracy międzynarodowej oraz popularyzacja twórczości muzycznej krajów nadbałtyckich poprzez prezentację zaproszonych zespołów zagranicznych.
7. Prezentacja osiągnięć amatorskiego ruchu artystycznego.
FORMA FESTIWALU
Formuła XXV OFPoM obejmuje:
1. Konkurs chórów
2. Koncerty chórów
3. Prezentacje chóralne w przestrzeni publicznej
WARUNKI UCZESTNICTWA
W konkursie mogą uczestniczyć wyłącznie chóry amatorskie, zespoły chóralne i zespoły wokalne z całego kraju. W celu zgłoszenia chęci udziału w konkursie należy: wypełnić formularz elektroniczny dostępny pod linkiem: https://bitly.ws/YuYu, wysłać na adres mailowy ofpom@wck.org.pl:
- skan wydrukowanego i podpisanego formularza zgłoszeniowego, którego kopię otrzymają Państwo automatycznie po uzupełnieniu wersji elektronicznej dokumentu; kopia zostanie wysłana na adres mailowy podany w formularzu online;
- zdjęcie chóru w formacie min. 13 cm x 18 cm;
- nagranie dwóch dowolnych utworów z aktualnego programu chóru. Nagranie utworów należy przesłać drogą internetową – link do nagrań na kanale youtube lub link do dysku google;
- komplet partytur konkursowych
w nieprzekraczalnym terminie do 15 lutego 2024 roku.
O ostatecznym zakwalifikowaniu chóru do udziału w konkursie zadecyduje powołana przez organizatorów Komisja Artystyczna, która ogłosi wyniki w terminie do 1 marca 2024 r.
Utwory podane w karcie zgłoszenia są programem obowiązującym i nie podlegają zmianom.
ZASADY KONKURSU
1. Konkurs przeprowadzony zostanie w sześciu kategoriach:
A – chóry dziecięce (szkół podstawowych)
B – chóry młodzieżowe (licea)
C – chóry stowarzyszeń i towarzystw śpiewaczych, parafialne i działające przy instytucjach
D – chóry akademickie
E – chóry szkół muzycznych I stopnia
F – chóry szkół muzycznych II stopnia
2. Chóry i zespoły zobowiązane są do przygotowania programu konkursowego, na który złożą się: utwory a cappella lub z towarzyszeniem fortepianu.
3. W programie konkursowym muszą znaleźć się przynajmniej dwie pieśni o tematyce marynistycznej w języku polskim lub kaszubskim.
4. W programie konkursowym może znaleźć się jedna lub więcej pieśni w języku kaszubskim o dowolnej tematyce.
5. Pieśń w języku kaszubskim podlegać będzie oddzielnej ocenie jury.
6. Możliwe jest wykonanie jednego utworu z towarzyszeniem fortepianu w programie konkursu.
7. O kolejności przesłuchań konkursowych chórów decyduje organizator – Wejherowskie Centrum Kultury.
8. Minimalny czas prezentacji wynosi 10 minut, zaś maksymalny dopuszczalny czas wykonywania programu nie może przekroczyć 15 minut. Czas prezentacji liczony jest od początku wykonania pierwszego utworu do końca ostatniej pozycji programu. Niedostosowanie się do wyznaczonych ram czasu prezentacji skutkować będzie dyskwalifikacją udziału w konkursie.
9. Przesłuchania konkursowe odbędą się w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie (ul. Dworcowa 6, Wejherowo).
10. Chórowi przysługuje jedna próba akustyczna wyznaczona przez organizatora – Wejherowskie Centrum Kultury.
11. Ogłoszenie wyników nastąpi 20 kwietnia 2024 r. w Sali Głównej Filharmonii Kaszubskiej.
12. Ogłoszenie wyników poprzedzi koncert chórów biorących udział w zmaganiach konkursowych.
JURY
1. Program konkursowy oceniać będzie jury powołane przez organizatorów. W jego skład wejdą wybitni znawcy muzyki chóralnej.
2. Jury konkursu oceniać będzie: intonację, emisję, interpretację, dobór repertuaru, stopień trudności utworów, poprawność językową, walory brzmieniowe i ogólny wyraz artystyczny.
3. Obrady jury są tajne.
4. Jury ma prawo do innego podziału nagród niż regulaminowy, w zależności od poziomu artystycznego programu konkursowego oraz dodatkowych wyróżnień.
5. Decyzje jury są ostateczne.
6. Informacja o składzie jury zostanie zamieszczona na stronie internetowej festiwalu do 15 marca 2024 r.
NAGRODY
GRAND PRIX – dla najlepszego zespołu biorącego udział w konkursie w postaci Statuetki Złocistego Żagla oraz nagrody finansowej w wysokości 10 tys. złotych, ufundowanej przez Prezydenta Wejherowa.
Złoty Dyplom – od 91 do 100 punktów
Srebrny Dyplom – od 81 do 90 punktów
Brązowy Dyplom – od 70 do 80 punktów
We wszystkich kategoriach chóry – zdobywcy Złotych Dyplomów z największą liczbą punktów – otrzymują nagrodę finansową w wysokości 3 tysięcy złotych.
WYROŻNIENIA
Za najlepsze wykonanie utworu marynistycznego – wyróżnienie i nagroda finansowa im. Mieczysława Barana, ufundowana przez Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie.
Za kulturę brzmienia – puchar Zarządu Głównego PZCHiO.
Za dobór repertuaru najbliższego formule Festiwalu Pieśni o Morzu – nagroda finansowa i wyróżnienie Oddziału PZCHiO w Gdańsku.
Za najciekawsze wykonanie utworu o tematyce marynistycznej z repertuaru kompozytorów Pomorza Gdańskiego – nagroda finansowa i puchar Jego Magnificencji Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Za najlepsze wykonanie utworu w języku kaszubskim – nagroda finansowa i puchar Rady Chórów Kaszubskich.
Dla najlepszego dyrygenta konkursu – nagroda finansowa i wyróżnienie Dyrektora Wejherowskiego Centrum Kultury.
Nagrody finansowe w podanych wartościach lub innych, określonych przez jury, są kwotami brutto, podlegającymi opodatkowaniu zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Nieobecność laureata na gali wręczania dyplomów i nagród oraz na koncercie laureatów oznacza rezygnację z nagrody finansowej, której kwota zostanie przekazana fundatorowi.
INNE POSTANOWIENIA
1. Laureat nagrody Grand Prix, podczas Gali Finałowej, zaprezentuje krótki program, złożony z dowolnych utworów wykonywanych podczas prezentacji konkursowej.
2. Na program festiwalu składają się: przesłuchania konkursowe, występy w przestrzeni publicznej, zwiedzanie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz sali historycznej Ratusza, parada chórów, Gala Finałowa, a także spotkanie integracyjne. Dodatkowo 19 lub 21 kwietnia 2024 r. chóry, które zgłosiły chęć uczestnictwa w dodatkowych prezentacjach, wykonają koncerty w okolicznych miejscowościach.
3. Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy oraz stoisko z chóralną literaturą muzyczną.
4. Chóry zakwalifikowane do udziału w konkursie obowiązkowo wpłacają na konto organizatorów do 21 marca 2024 r. opłatę akredytacyjną w wysokości 200 zł – od chóru dziecięcego i 500 zł – od chóru osób dorosłych i młodzieży. Kwota ta jest przeznaczona na cele organizacyjne. Nieuregulowanie opłaty jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w konkursie. Organizatorzy zapewniają jeden gorący posiłek dla wszystkich uczestników festiwalu 20 kwietnia 2024 r.
5. Koszty przejazdu i noclegu uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Zakwalifikowane chóry otrzymają wykaz bazy noclegowej w Wejherowie i okolicy.
6. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie przez uczestników utworów muzycznych lub materiałów nutowych z naruszeniem ustawy o ochronie praw autorskich.
7. Zgłoszenie chóru do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na nieodpłatne prawo rejestracji artystycznego wykonania chóru, dowolną techniką zapisu i jego rozpowszechniania oraz przetwarzania (udostępnionych danych). Materiał dźwiękowy zostanie przekazany do zbiorów archiwalnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie i zostanie wykorzystany do celów badawczych.
8. Chóry zakwalifikowane do udziału w festiwalu zobowiązują się do uczestniczenia we wszystkich punktach programu festiwalowego, m.in. w uroczystej paradzie chórów, poprzedzonej wspólnym odśpiewaniem “Hymnu do Bałtyku” (nuty prześlemy wiadomością mailową).
9. W dotarciu do utworów o tematyce marynistycznej i kaszubskiej, mogących stanowić repertuar konkursowy, pomocą służą pracownicy Działu Muzyki Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie,
kontakt:
dm2@muzeum.wejherowo.pl
dm3@muzeum.wejherowo.pl.
Na życzenie chóru konsultacji językowych z zakresu języka kaszubskiego udzieli pracownik Działu Literatury i Prasy muzeum, Dariusz Majkowski – kontakt: dlp@muzeum.wejherowo.pl.
10. Każdy z chórów uczestniczących w festiwalu otrzyma symboliczną pamiątkę, materiały informacyjne i dyplomy uczestnictwa.
11. Po części konkursowej chóry powinny zaprezentować dowolny repertuar w przestrzeni miejskiej Wejherowa, wyznaczonej i przystosowanej do występów przez organizatora – Wejherowskie Centrum Kultury.
12. Chóry mogą wystąpić 19 lub 21 kwietnia 2024 r. z dowolnym repertuarem koncertowym w okolicznych miejscowościach (instytucje, kościoły, etc.). Wejherowskie Centrum Kultury będzie koordynatorem organizacji tego koncertu. O chęci wzięcia udziału w dodatkowym przedsięwzięciu należy poinformować organizatora do 1 marca 2024 r.
13. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu festiwalu w przypadku wystąpienia czynników uniemożliwiających przeprowadzenie wydarzenia w wyznaczonych dniach, z przyczyn niezależnych od Wejherowskiego Centrum Kultury.
14. Regulamin festiwalu oraz wszystkie informacje dotyczące jego historii, specyfiki oraz aktualności dostępne są na stronie Wejherowskiego Centrum Kultury: www.wck.org.pl oraz oficjalnej stronie Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu: www.ofpom.wck.org.pl.
15. Zgłoszenia oraz wszelką korespondencję prosimy kierować na adres:
Biuro Festiwalowe XXVI OFPoM
Wejherowskie Centrum Kultury – Filharmonia Kaszubska
84-200 Wejherowo
ul. Sobieskiego 255
Tel. 0-58 672-27-75
e-mail: ofpom@wck.org.pl
www.wck.org.pl